GCSE tak oczywiście! Ale co dalej ???

Twoje dziecko zdaje w tym roku egzaminy GCSE ale Ty już martwisz się co potem? Zupełnie niepotrzebnie! Usiądź wygodnie i przeczytaj o wielu ścieżkach edukacyjnych lub poza edukacyjnych, którymi może podążyć młody człowiek w UK. Następnie koniecznie przedyskutuj wszystkie możliwości ze swoim dzieckiem by wybrać tę najbardziej odpowiednią: nie tylko pod względem finansowym ale również pod względem zapatrywań na przyszłość i zainteresowań Twojego nastolatka.

 

Po zakończeniu egzaminów GCSE uczeń ma następujące opcje do wyboru:

 1. AS/A Levels (Advanced subsidiary -AS i Advanced-A2)
 2. Tzw. dalsza edukacja – BTEC, NVQ, OCR
 3. Praktyki zawodowe (Apprenticeships)
 4. Uniwersytet
 5. Podjęcie pracy
 6. Rok przerwy (Gap Year)

AS/A Levels – czyli dwa poziomy kwalifikacji zdobywane w ciągu 2 lat nauki (1 rok – to AS levels, 2 rok – A2. Razem tworzą A levels) które w UK są przepustką do zdobycia tytułu naukowego. Jest to zwykle kolejny krok po szkole średniej i zdanych egzaminach GCSE bardzo często stosowany przez młodzież. Większość instytucji naukowych w UK w których można zdobyć A levels wymaga pięciu A-C w wynikach GCSE! Często szkoły średnie oferują kontynuacje do A levels są to tzw. 6th form ( Year 12 i 13) ale jeśli nie można znaleźć inny pobliski „College” (czyt: Koledż) i spróbować czegoś nowego. Nauka odbywa się zwykle w trybie dziennym, jednak istnieje również możliwość zdobycia tych kwalifikacji w trybie wieczorowym lub zaocznym. By zdobyć A Levels w UK konieczne jest otrzymanie stopnia między A-E, często jednak Uniwersytety maja własne kryteria naboru i samo posiadanie A Levels z niskim rezultatem nie gwarantuje w nich miejsca.

Dalsza edukacja – nie każdy w wieku 16 lat marzy by skończyć uniwersytet i nic w tym złego. System edukacyjny w UK oferuje wiele kursów, które dają tzw. kwalifikacje zawodowe, znane tutaj jako BTEC (Business and Technology Education Council) NVQ (New Vacational Qualification) czy OCR (Optical Character Recognition)

Kwalifikacjami zawodowymi mogą być kwalifikacje ogólne, które przyuczają do zawodu, ale także kwalifikacje specjalistyczne przeznaczonych dla danego obszaru pracy. Wiele z nich zostało zaprojektowanych zgodnie z trendami na rynku pracy, więc wyposażą one młodego człowieka w wiedzę i umiejętności, której poszukują pracodawcy. Kwalifikacje te to połączenie teorii z wiedzą praktyczną dzięki czemu nastolatkowie mogą otrzeć się również o praktyki zawodowe. Są one dostępne w dziedzinach takich jak: Biznes, Sztuka i projektowanie, Zdrowie i opieka społeczna, IT, Media, Serwis publiczny, Nauki ścisłe czy Sport.

Nauka przebiega zwykle w pełnym wymiarze godzin w wybranym college (czyt: koledżu) lub jeszcze w szkole średniej. Podejmowana jest głównie przez uczniów powyżej 16 r.ż. BTEC, NVQ i OCR dostępne są w trzech poziomach (1-3). Dodatkowo wstępem do osiągniecia kwalifikacji na różnych poziomach mogą być różne warunki przyjęcia. Np.:

By osiągnąć Poziom 2 (Level 2) Uczeń będzie potrzebował GCSE z wynikami między D-G albo ukończony Level 1 z podobnego, nie koniecznie tego samego przedmiotu.

Żeby rozpocząć naukę na Poziomie 3 (Level 3) uczeń będzie potrzebował GCSE z wynikiem pomiędzy A*- (czyt: A star)najwyższy wynik a C, albo ukończony Level 2 z podobnego nie koniecznie tego samego przedmiotu

Obie kwalifikacje BTEC i OCR mogą dać rezultat zbliżony do wspomnianych wcześniej AS czy A Levels. Stają się przepustką do podjęcia pracy lub dalszej nauki. Ukończenie Poziomu 3 daje możliwość dalszego podwyższania kwalifikacji nauki w uczelniach wyższych np.: uniwersytecie

Apprenticeships– to połącznie praktyk zawodowych z nauką.

Zalety :

 • Praca wśród specjalistów w danej dziedzinie
 • Nabywanie umiejętności w danym zawodzie
 • Możliwość zarabiania pierwszych pieniędzy (ile dowiesz się tutaj)
 • Nauka zwykle jeden dzień w tygodniu

Praktyki zawodowe mogą zająć od 1 do 4 lat w zależności od ukończonego poziomu.

               Poziom                              Odpowiadający poziomowi

Akcesoryjny (Intermediate)                   2                        5 zdanym GCSE z wynikiem A* to C

Zaawansowany (Advanced)                   3                        2 zdane A level

Wyższy (Highier)                                4,5,6,7                    Foundation degree i wyższe

Stopień naukowy (Degree)                  6,7                       Licencjat lub Magister

 

O Apprenticeship nastolatek może ubiegać się będąc jeszcze w szkole średniej!

Wymagania:                 

 • 16 lat lub więcej
 • Miejsce zamieszkania Anglia
 • Nie korzystanie z innej edukacji dziennej

 Aplikacja to 3 kroki:

 1. Wyszukać dostępnych praktyk (można to zrobić na stronach rządowych https://www.gov.uk/apply-apprenticeship
 2. Założyć konto https://www.findapprenticeship.service.gov.uk/register
 3. Wypełnić i wysłać aplikację

Proszę zauważyć, że proces ten przebiega inaczej w: Walii Szkocji Irlandii Pół

Wiele firm ma również w swoim wachlarzu działań ciekawe propozycje dla praktykantów podam tylko dla przykładu IBM

 

Uniwersytet – ukończenie uniwersytetu tak samo jak i w Polsce gwarantuje uzyskanie tytułu naukowego. Kryteria przyjęcia są różne w zależności od placówki. Najlepiej sprawdzić je na stronach danej uczelni. Zanim jednak zaczniecie ją wybierać, należy sprawdzić czy kwalifikacje otrzymane po jej ukończeniu są rozpoznawalne by uniknąć potencjalnych rozczarowań. Można to zrobić uczelnie sprawdzając czy dana uczelnia jest na liście. Uczelnie mogą posiadać swoje filie. Czyli podobnie jak w Polsce można ukończyć daną uczelnię ale kwalifikacje otrzymać z siedziby głównej. Listę filii można przejrzeć filie

Jeśli wybrana przez was uczelnia nie figuruje na listach (a pamiętaj, że nie są one regularnie uzupełniane) można skontaktować się w tej sprawie z Departamentem Edukacji recognised.ukdegrees@bis.gsi.gov.uk

Na większość uniwersytetów można aplikować online. Uczeń musi być zwykle w wieku powyżej 18 lat. Nie zapominajmy jednak o tym, że wyższe wykształcenie można w UK zdobyć również w Colleges (czyt: koledżach) lub w specjalnych instytucjach jak szkoły artystyczne czy uczelnie rolnicze.

W trakcie wybierania uczelni pomocne będą UNISTATS UCAS National Cereers Service. Do wyboru są również tzw. Uniwersytety otwarte i uczelnie prywatne.

 

Podjęcie pracy – Po ukończeniu szkoły średniej, nie każdy decyduje się na kontynuowanie edukacji. Jeżeli stwierdzicie, iż rozpoczęcie pracy to właściwy wybór nie pozostaje nic innego jak napisać CV (w intrenecie znajduje się tysiące porad, jak zrobić to na najwyższym poziomie) i rozpocząć poszukiwania.

 

Gap Year – Wielu nastolatków w wieku 15-16 lat, nie wie co chciałoby robić w przyszłości. Dlatego też wielu, decyduje się na rok przerwy od obowiązków szkolnych by popróbować nowych rzeczy, sprawdzić co proponuje świat i mieć większe rozeznanie o tym, w czym tak naprawdę jest się dobrym. Wbrew pozorom nie musi być to rok stracony, albowiem istnieje wiele ciekawych rozwiązań jak najlepiej spożytkować ten czas. Dobrym krokiem na początek jest podjęcie pracy wolontaryjnej, która bardzo wzbogaca CV i jest wbrew powszechnym opiniom, opłacalną ścieżką ku rozpoczęciu pracy zawodowej szczególnie w UK! Sama stawiając 11 lat temu pierwsze kroki na ścieżce brytyjskiej edukacji pracowałam jako wolontariusz w szkole podstawowej.

Wolontariat w UK znajdziesz na NCVO i volunteeringmatters

Dość często młodzi ludzie decydują się również na zwiedzanie świata w połączeniu z pracą taką jak: nauczanie języka angielskiego, opieka nad dziećmi etc. Więcej informacji znajdziesz na challangesworldwide i VSO

Ciekawe projekty na wykorzystanie tych 12 miesięcy proponuje GapGuru i Inspire a także ProjectTrust

[fb_button]

 

Przygotowała:

90x120

Kinga Wrońska

(Współzałożycielka i propagatorka inicjatywy Angielski Homework)

www.angielskihomework.com     

 

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera już teraz!

Twoje dane nigdy nie zostaną nikomu udostępnione. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *