Brytyjskie przedszkole czyli wszystko o Early Years Foundation Stage

development-matters-in-the-early-years-foundation-stage-eyfsEYFS – to nic innego jak opieka / wczesna edukacja dziecka do piątego roku życia. Nie obowiązkowa w UK !!!  Inaczej mówiąc, podstawa programowa dla brytyjskiego przedszkola. Przez wiele lat moja biblia. Przez wiele lat mój pot i łzy. Przez wiele lat moja nieograniczona duma i satysfakcja, że mogłam, niekiedy w mniejszym, niekiedy w większym a niekiedy wydawało mi się, że w przeogromnym stopniu wpływać na rozwój dziesiątek dzieci przebywających pod moja opieką w angielskich przedszkolach (tzw. prywatnych). Obserwować jak dzieciaki zmieniają się psychicznie, fizycznie i emocjonalnie, jak nabywają nowe umiejętności. Unosić się w powietrzu z dumy widząc czteroletniego Danny’ego wybiegającego na przedszkolny ogródek i w biegu zapinającego kurtkę a przecież jeszcze rok temu, sama, dzień w dzień zapinałam i odpinałam każdą jego kurtkę. A on przeglądając się tym skomplikowanym manualnym manipulacjom, próbował nie zapomnieć użyć na koniec słowa „ten cju” (dziecięce wydanie słowa Thank you) Moje małe zwycięstwa.

                 Danny jak wiele innych dzieci, ich zapracowanych rodziców, przez parę lat swojego życia przebywał w przedszkolu pod moja opieką dziewięć godzin dziennie, pięć dni w tygodniu. Codziennie o 9.30, witał mnie niedźwiedzim uściskiem, codziennie o 18.15 machał swoją drobną rączką na pożegnanie. Polały się łzy gdy z dumą w głosie i promiennym uśmiechem na twarzy, pewnego sierpniowego ranka ogłosił „Kinga this is my last day, I am a big boy now and I am going to school like my brother”. Później parę razy spotykaliśmy się przypadkiem na ulicy. Czy Danny mnie pamiętał? – Pewnie tak. Czy przybiegł z niedźwiedzim uściskiem? – Nigdy więcej, bo przecież ja kojarzyłam mu się jedynie z czymś co małe, „dziecięce” a on był już teraz uczniem! Klasy pierwszej! Uśmiechał się jedynie przelotnie, szybko odwracając wzrok i udając, że jest akurat w tym momencie bardzo zajęty. Cóż taki los J Czy zamieniłabym choćby jedną chwilę z tysiąca chwil, które wspólnie spędziliśmy gdybym wiedziała? – za nic na świecie!

Zresztą byłam szczęściarą – przez lata spędzone w przedszkolach miałam swoją własną córkę stale przy sobie. Macierzyństwo idące w parze z rozwojem zawodowym, gwarantowane miejsce dla dziecka w przedszkolu i 50% zniżki pracowniczej, czego chcieć więcej???

Dlatego też korzystając z okazji chciałabym podzielić się z Tobą drogi rodzicu własną wiedzą i doświadczeniem na temat brytyjskiego szkolnictwa przedszkolnego, a przynajmniej jakąś jego częścią.

Darmowa opieka nad dzieckiem

              Każdemu dziecku w UK między 3 a 5 r. ż. przysługuje określona ilość godzin darmowej opieki tygodniowo.

 • W Anglii zapewnionych jest 570 godzin darmowej opieki rocznie. Z reguły oznacza to 15 godzin tygodniowo przez 38 tygodni w roku.

Od września 2016 roku w niektórych obszarach Anglii liczba tych godzin została zwiększona do 30.

 • W Szkocji darmowych godzin jest 600 rocznie, czyli 16 godzin tygodniowo przez 38 tygodni.
 • Z kolei w Walii jest to co najmniej 10 godzin tygodniowo, a w Irlandii Północnej – 12,5 godzin.

Trzylatki jednak będą mogły pójść do przedszkola dopiero w trymestrze wypadającym po trzecich urodzinach. To, kiedy można wysłać dziecko do darmowej placówki zależy od miesiąca, w którym się ono urodziło. Tabela z datami obowiązującymi w Anglii dostępna jest na gov.uk/free-childcare-and-education, a w Szkocji na stronie Rządu Szkockiego.

Darmowa edukacja dla 2-latków

Od września 2013, niektóre 2 latki w Wielkiej Brytanii również mogą mieć prawo do darmowej edukacji wczesnoszkolnej. Z opcji tej mogą jednak skorzystać wyłącznie rodziny o niskim dochodzie pobierające:

 • Zasiłki lub pomoc socjalną jak: Income Support, Jobseeker’s Allowance lub Employment Support Allowance);
 • Child Tax Credits (ale nie Working Tax Credits) i dochody rodziny nie przekraczają £16,105 rocznie;
 • Working Tax Credits i Child Tax Credits, ale łączna kwota rocznego dochodu rodziny nie przekracza £6,420 rocznie;
 • Universal Credit;
 • Rodziny posiadające status uchodzców.

Finansowe wsparcie w opiece nad dzieckiem może przysługiwać rodzicom także pracodawcy – choć pracodawca nie jest do niczego zobowiązany. Niektóre zakłady pracy oferują jednak rozmaite dodatki i bonusy pracownikom z dziećmi. Dopuszczalną formą pomocy są bezpośrednie wpłaty dla instytucji zapewniającej opiekę dziecku oraz childcare vouchers. Pomocne dla pracowników są także przyzakładowe przedszkola.

Organizacja brytyjskiego przedszkola

                    Większość brytyjskich przedszkoli (prywatnych!) organizowana jest pod względem wieku. Przedszkola zwykle składają się z czterech pokoi a każdy pokój posiada swojego Room Leader/Supervisor, czyli osobę która nadzoruje funkcjonowanie pokoju i pracujących w nim opiekunów. I tak:

 1. Baby Room – to pokój dla dzieci w wieku od 6 tyg do 12 m-cy. *Ratio 1:3
 2. Toddler Room- to pokój dla dzieci w wieku 1-2 lata. *Ratio 1:3
 3. Nursery Room – to pokój dla dzieci w wieku 2-3 lata. *Ratio 1:4
 4. Pre-school Room – to pokój dla dzieci w wieku 3-5 lat. *Ratio 1:8. W przypadku opiekunów z wykształceniem wyższym ratio w Pre-school, może zwiększyć się do stosunku 1:13

Podczas wyjść organizowanych poza obszar przedszkola ratio powinno wynosić 1:2.

* Ratio (czyt. reszio) – czyli stosunek ilości opiekunów do ilości dzieci przebywających pod ich bezpośrednią opieką. Np: Ratio 1:3 to jeden dorosły przypadający na trójkę dzieci.

Przykładowy plan zajęć w przedszkolu angielskim

Zaznaczam, iż jest to jedynie przykładowy plan zajęć opracowany na podstawie moich własnych obserwacji. Może on różnić się w różnych placówkach.

8:00 – 9:30 Śniadanie i wdrożenie się dzieci w kolejny dzień przedszkolny, pierwsze zabawy.

9:30 – 9:45/10:00 Circle time.

Czas pod przewodnictwem opiekunów, kiedy to dzieci poznają nowe zagadnienia programowe. Zagadnienie takie może być przedstawione dzieciom w postaci np.: piosenki, opowieści, slajdu, eksperymentu etc. Dzieci zwykle siedzą w tym czasie wraz z opiekunem (jednym lub kilkoma) na dywanie, często w kółku (stąd nazwa). Czas przebywania dzieci na dywanie jest zależny od ich indywidualnych predyspozycji. Jeżeli dziecko znudzi się, może wstać i bawić się w innym miejscu. Dzieci w wieku 3-5 lat są bardziej motywowane do pozostania na dywanie w ciągu całego circle time, co stanowi dobry trening koncentracji przed rozpoczęciem klasy zerowej (Reception).

10:30 – 11.00 Przekąska – snack time (zwykle owoc/warzywo + woda/mleko)

Dzieci szczególnie od 2 r.ż. zachęcane są do samodzielnego spożywania przekąski pod nadzorem opiekunów oraz samodzielnego serwowania sobie napoju. Dzieci po uprzednim umyciu rąk podchodzą kolejno do stolika, gdzie podawana jest przekąska. Dzieci mają oczywiście dostęp do wody pitnej w ciągu całego dnia, jednak podczas przekąsek oraz posiłków są szczególnie zachęcane do picia, ze względu na potencjalne ryzyko odwodnienia.

10:00 – 12:00

Zabawy, ćwiczenia lub prace plastyczne wykonywane samodzielnie lub pod okiem opiekuna związane zwykle z tematem dnia lub z indywidualnym tokiem nauczania danego dziecka. Zajęcia te mogą odbywać się wewnątrz lub na zewnątrz, na przedszkolnym ogródku. Zalecane jest by dzieci codziennie przebywały na świeżym powietrzu (min 15 min) bez względu na pogodę!

12:00 – 13:00 Obiad – lunch time.

W trakcie obiadu i każdego posiłku dzieci mają zwykle przed sobą tzw. Place mats – są to zwykle papierowe lub laminowane matki które zawierają zdjęcie dziecka oraz informacje na temat jego wymogów żywieniowych lub ewentualnych alergii.  Matki maja zadanie prewencyjne by opiekunowie i osoby serwujące posiłki ale także i dzieci były w pełni świadome jakich produktów dziecko nie toleruje lub jakich nie powinno spożywać ze względów np. religijnych.

13: 00 – 14:00 Drzemka poobiednia – quite time.

Czas w którym dzieci odpoczywają po posiłku. To rodzic decyduje o tym, jak długo w ciągu dnia powinno spać jego dziecko. Jeśli rodzic uważa, że 30 min wystarczy dziecko jest delikatnie wybudzane po 30 minutach po czym przystępuje do dalszej zabawy. Jeśli rodzic nie życzy sobie by dziecko kładło się w ciągu dnia w ogóle dziecko jest zajmowane inna aktywnością zaraz po posiłku.

14: 30 – 15:00 Popołudniowa przekąska – afternoon snack time.

16:00 – 16:15/16:30 Popołudnowe circle time*.

Ze względu na to, że niektóre dzieci przebywają w przedszkolu jedynie popołudniami koniecznym jest organizowanie również popołudniowej sesji circle time*

16:00 – 17:00 Podwieczorek – tea time.

W okresie jesieni i zimy zwykle drugi ciepły posiłek, jednak nie tak obfity jak obiad. W okresie wiosny i lata mogę to być kanapki bądź inna zimna przekąska.

 17:00 – 18:30

Popołudniowe zabawy w trakcie trwania których, rodzice odbierają dziecko z przedszkola. Podczas odbierania dzieci opiekunowie powinni w formie ustnej bądź pisemnej przekazać rodzicowi odbierającemu dziecko informacje na temat dnia dziecka w przedszkolu czyli: główne zabawy w jakich uczestniczyło lub prace plastyczne wykonane przez dziecko, rodzaj i ilość zjedzonych przez dziecko posiłków, długość poobiedniej drzemki, w przypadku dzieci młodszych ilość zmoczonych pieluch etc.

Nauka przez zabawę – czyli dewiza każdego przedszkola

              Dzieci bawiąc się poznają otaczający świat, przyswajają widzę i umiejętności. Badania dowodzą, że człowiek w trakcie swojego życia najwięcej umiejętności nabywa miedzy 2 a 5 rokiem, dlatego też mówi się, że dzieci w tym wieku chłoną wszystko jak gąbką. Założeniem programu EYFS jest czas ten jak najefektywniej wykorzystać dlatego kierunki rozwoju i obserwacje dziecka skupione są wokół sześciu głównych aspektów:

 • Rozwój personalny socjalny i emocjonalny dziecka
 •         Nawiązywanie relacji międzyludzkich
 •         Pewność siebie i samoświadomość
 •         Panowanie nad uczuciami i zachowaniem
 • Komunikacja i rozwój języka
 •         Słuchanie i uwaga
 •         Rozumienie
 •         Porozumiewanie się
 • Rozwój fizyczny
 •         Zdolności manipulacyjne
 •         Zdrowie i dbanie o siebie
 •  Umiejętność czytania i pisania (nie w rozumieniu dosłownym, Pamiętajmy, że mówimy o dzieciach w wieku 3m-ce – 5lat)
 •         Czytanie
 •          Pisanie
 •  Zdolności matematyczne
 •        Rozumienie liczb
 •        Rozumienie kształtów, przestrzeni, miar
 • Rozumienie świata
 •        Ludzi i społeczności
 •        Świata ogólnie
 •        Technologii
 • Sztuka ekspresyjna i projekty
 •        Odkrywanie i używanie mediów i materiałów
 •       Bycie pomysłowym

Jeśli chciał/a/byś dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych aspektów, wszystkie informacje dostępne są tutaj: http://www.foundationyears.org.uk/files/2012/03/Development-Matters-FINAL-PRINT-AMENDED.pdf

Odnotowywanie osiągnięć dziecka

                    Każde dziecko przebywające w przedszkolu powinno mieć swój profil czyli miejsce (zwykle jest to segregator ze zdjęciem dziecka, zwany My learning story, All about me itp.) w którym odnotowywane są wszystkie jego osiągnięcia i nowe umiejętności, czasem za pomocą notatek, czasem za pomocą zdjęć. Profil dziecka powinien prowadzić jego główny opiekun (tzw. key worker). Zadaniem głównego opiekuna jest nauka, rozwijanie umiejętności i baczna codzienna obserwacja dziecka. Jest to osoba, która w praktyce powinna spędzać najwięcej czasu z Twoim dzieckiem (czyli swoim key-child), znać go najlepiej i posiadać najszersze informację na jego temat. Osoba ta powinna również co jakiś czas (zwykle co 3 m-ce) sporządzać raporty na temat rozwoju dziecka (Summary report) w kontekście wszystkich szczęściu wspomnianych wyżej aspektów rozwoju. Raporty takie powinny być oddawane do Twojego wglądu. Pamiętaj o tym, że Twoje dziecko powinno posiadać jednego głównego opiekuna. Ten sam opiekun może natomiast posiadać od kilku do kilkunastu key children. Nie zapomnij również o tym, że Ty jako rodzic możesz wybrać głównego opiekuna dla swojego dziecka spośród opiekunów pracujących w pokoju Twojego dziecka lub poprosić o jego zmianę jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Zajęcia dodatkowe

                    Często by uatrakcyjnić dzieciom czas spędzony w przedszkolu (oraz zachęcić rodziców do rejestracji dziecka w danym przedszkolu) jego właściciel decyduje się na wprowadzenie zajęć dodatkowych np. z piłki nożnej, opowiadanie bajek i legend, zajęć aktorskich etc. Zajęcia te prowadzone są zwykle przez osoby z zewnątrz posiadające kwalifikacje w danej dziedzinie.

 

             Wybór właściwego przedszkola dla swojej pociechy nie jest rzeczą łatwą. Dodatkowo koszt z tym związany powoduje niejednokrotnie konieczność pozostania jednego z rodziców w domu bez możliwości rozwoju zawodowego. Ponad to często młode mamy pytają mnie: „Kinga czy to warto oddawać tak małe dziecko do przedszkola? Może lepiej przetrzymać je w domu i wysłać dopiero do Reception. Przecież są play grupy, sama mam wiele koleżanek z dziećmi czyli byłby kontakt z rówieśnikami, może nie warto narażać malucha na taki stres?”

Rozumiem te dylematy doskonale. Sama je miałam prawie 7 lat temu, kiedy moja córka w wieku 2,5 roku miała po raz pierwszy, przekroczyć próg przedszkola bez żadnej znajomości języka angielskiego. W domu mówiliśmy przecież jedynie po polsku. Byłam gotowa zmienić zdanie za każdym razem kiedy córka krzyczała do mnie ze łzami w oczach „Mamo nie zostawiaj mnie tutaj” a opiekunka zabierała ją z moich rąk. Mimo tego, że przecież pracowałam w tym samym przedszkolu, że przecież znałam tę opiekunkę doskonale, że przecież byłam w pokoju na górze i gdyby było bardzo źle, zostałabym poinformowana. Mimo, że przecież byłam w bardzo komfortowej sytuacji, była to k a t o r g a. Ze łzami w oczach rozpoczynałam wtedy swoje dni w pracy.

Patrząc jednak wstecz, pamiętając jak wiele korzyści wynikało z codziennego przebywania mojego dziecka w przedszkolu zawsze doradzę każdemu rodzicowi to samo – Tak wyślij swoje dziecko do przedszkola! Wyślij bo warto! Wiem, może być ciężko na początku. Rozumiem, że są różne przedszkola i nie w każdym przedszkolu jest tak samo ale analizują tylko podstawowe korzyści, moja odpowiedź pozostaje niezmienna. Jestem za posyłaniem dzieci do przedszkoli.

Podstawowe korzyści:

 • Nauka poprzez zabawę prowadzona bądź nadzorowana przez specjalistów.
 • Możliwość kontaktu z rówieśnikami o różnym pochodzeniu etnicznym a tym samym rozwój umiejętności społecznych
 • Wczesna edukacja a zarazem możliwość przyswojenia języka angielskiego co znacznie ułatwia start dziecka w szkole podstawowej.
 • Fachowa stymulacja rozwoju dziecka i kontrola postępów.
 • Ścisła współpraca z rodzicami /opiekunami.

Jeśli jednak moje argumenty Cię nie przekonują, polecam tę lekturę:

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/488745/EYFS_handbook_2016_-_FINAL.pdf

 

90x120Przygotowała:

Kinga Wrońska

(Współzałożycielka i propagatorka inicjatywy Angielski Homework)

www.angielskihomework.com     

 

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera już teraz!

Twoje dane nigdy nie zostaną nikomu udostępnione. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *