Pierwsza wizyta w brytyjskiej szkole średniej – o co pytać ?

Mieszkasz w Wielkiej Brytanii, szukasz szkoły średniej dla swojego dziecka. Najwyższy na to czas – termin składania aplikacji upływa już 31 października. Jesteś dobrze zorganizowana/ny i już zamówiłaś wizytę w szkole – Gratulacje!!!

Ale co dalej? O co pytać? Na co zwracać uwagę?

W tym artykule postaram się podpowiedzieć Ci co robić, czego szukać i jakie pytania zadawać kiedy odwiedzasz przyszłą szkołę swojego dziecka.

Na początek, pamiętaj jednak by zabrać przyszłego, miejmy nadzieję absolwenta odwiedzanej przez Ciebie szkoły ze sobą. To przecież jego/jej opinia liczy się najbardziej. Zdaję sobie sprawę z tego, że dzieci często opierają swoją decyzję na temat przyszłej szkoły o informacje gdzie do szkoły aplikują jego znajomi. Wydaje mi się jednak, że branie pod uwagę opinii dziecka i rzetelne przedstawienie argumentów podczas rozmowy z nim ma znaczenie kluczowe.

Ile szkół odwiedzić?

Wielu rodziców niestety posiada tylko jedną, upatrzoną od dłuższego czasu szkołę dla swojego dziecka i w tej jednej, jedynej szkole pokładają wszelkie nadzieje. To błąd! Warto odwiedzić przynajmniej trzy, choćby dla porównania lub też by nie pozbawiać się opcji dodatkowej w razie gdy aplikacja do „tej jednej, jedynej” zostanie z jakiegoś powodu odrzucona.

Dni otwarte szkoły (Open evening) są dobrą alternatywą. W trakcie ich trwania można się wiele dowiedzieć na temat szkoły i jej funkcjonowania. Pamiętaj jednak o tym, że szkoły o dobrym standardzie edukacyjnym nie powinny odmówić Ci wizyty w każdym innym dogodnym dla Ciebie terminie. Zgodnie z zasadą nie masz nic do ukrycia? Wchodzę więc i sprawdzam 😉

Wykonałaś/eś telefon, wizyta umówiona, wchodzisz i rozglądasz się, co widzisz?

1. Czy młodzież dobrze się prezentuje? Może zachowuje się zbyt głośno i od razu po wejściu pęka Ci głowa? Czy jest uprzejma względem siebie i nauczycieli? Czy mundurek szkolny jest jej wizytówką? Pamiętaj, że spódniczki szkolne dziewcząt, które są często częścią mundurka szkolnego nie powinny być noszone wyżej niż 5 cm powyżej linii kolan! Dziewczęta jednak, często nie chcą o tym pamiętać i ważnym jest by nauczyciele zwracali na to uwagę.

Dobrym wyjściem jest umówienie wizyty na początku lub na końcu dnia by zaobserwować w jaki sposób uczniowie wchodzą i w jaki                  sposób opuszczają szkołę do której uczęszczają. Zachowanie które zaobserwujesz to podstawa dla Twojej opinii!!!

2.W jakim stanie znajduję się budynek i wnętrze szkoły po którym jesteś oprowadzana/ny?  Poproś o pokazanie Ci również biblioteki i stołówki. Czy jest tam czysto i schludnie? Ohhh, nagle musisz skorzystać z toalety (zdarza się  ; -) Zadziwiające ile toalety mogą powiedzieć Nam o osobach w nich korzystających. Sprawdź je!

3. Spytaj o wyniki ostatnich egzaminów. Wyraź potrzebę zerknięcia w zestawienia. Zwróć uwagę na procenty. Oczekujemy tych             jak najwyższych oczywiście!

4. Spytaj o postępy w nauce indywidulanych uczniów. Jeżeli dany uczeń na początki klasy 7 był na poziomie średnim a pod                   koniec klasy 11 jego poziom jest dokładnie taki sam, to czy poczynił jakieś postępy dzięki szkole w której się znajdujesz?

5. Zapytaj o ostatni raport OFSTED (Biuro Standardów Edukacyjnych) i o to kiedy szkoła miała ostatnią inspekcję. Inspekcje                   odbywają się zwykle co cztery lata, trwają przeważnie dwa dni a liczba osób przeprowadzających kontrole może się różnić w zależności             od wielkości placówki edukacyjnej. Jednak istnieją sytuacje w których inspekcje takie muszą odbywać się częściej, np.:

  • Gdy istnieje podejrzenie (spowodowane np. anonimowym telefonem rodzica), że w szkole dzieje się coś niepokojącego lub też napływa wiele powtarzających się skarg od rodziców.
  • W szkole miało miejsce zdarzenie lub wypadek, który zagroził życiu lub zdrowiu ucznia, (w tym wypadku władze szkoły mają obowiązek poinformować Ofsted ale zwykle robią to również rodzice)
  • W wypadku gdy podczas ostatniej inspekcji szkoła nie spełniła standardów edukacyjnych bądź standardów bezpieczeństwa (w przypadkach wysokiego ryzyka inspektor może podjąć decyzję nawet o zamknięciu szkoły), albo też inspektor zaobserwował znaczne niedociągnięcia które mogą wpłynąć na postępy uczniów w nauce.

Są to jedynie przykładowe sytuacje. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat inspekcji lub uważasz, że w obecnej szkole Twojego dziecka nie dzieje się najlepiej, więcej na ten temat znajdziesz tutaj:

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/555991/School_inspections_-_a_guide_for_parents.pdf

Odpowiedź którą dostaniesz na temat raportu Ofsted, możesz po powrocie do domu porównać ze stanem faktycznym, wyszukując ostatniego raportu szkoły tutaj: https://www.gov.uk/find-ofsted-inspection-report

 6. Zwróć uwagę na to czy szkoła zatroszczy się odpowiednio o talenty lub potrzeby Twojego dziecka np.: Twoje dziecko jest uzdolnione muzycznie – zapytaj jakie możliwości rozwijania tego talentu proponuje szkoła. Jak duży nacisk kładziony jest na przedmiot jakim jest muzyka. Inny przykład: Twoje dziecko cierpi na syndrom Aspergera – Zapytaj, kto jest koordynatorem SEN (Special Educational Needs ) i czy możesz tę osobę poznać.

 7. Czy wielkość ma znaczenie? Większość rodziców uważa, że czym mniejsza szkoła tym lepsza i niestety często ta opinia się potwierdza. Także własne doświadczenie podpowiada mi, by przychylić się do tej opinii. Z drugiej jednak strony nie demonizujmy większych placówek edukacyjnych. Większa szkoła to w potencjalnie więcej przyjaciół dla Twojej latorośli J. Poza tym bardzo często, szkoły posiadające większą ilość uczniów organizują ich w mniejsze, bardziej przyjazne i dobrze działające jednostki zwane domami (Houses)

8. Wejdź do różnych klas – co widzisz? Powiało Polską z Twoich lat szkolnych? Stoliki ustawione są przodem do biurka nauczyciela? Trochę staromodnie! Uczniowie mogą współpracować i wymieniać uwagi jedynie z nauczycielem a nie między sobą. Usiądź tam gdzie może niedługo będzie siedziało Twoje dziecko. Spójrz jego oczami. Rozejrzyj się. Widzisz tablicę elektroniczną? (nie szukaj tej czarnej z kredą ;-). Widzisz ekspozycje? Przybory i pomoce szkolne czy porozrzucane w nieładzie książki, śmieci i stosy niesprawdzonych prac uczniów?

9. Dowiedz się wszystkiego na temat organizowanych zajęć dodatkowych – pozalekcyjnych oraz klubów zainteresowań odbywających się podczas przerw obiadowych. Zapytaj o organizowane wycieczki szkolne.

 10. Spytaj o kadrę szkoły. Czy są to młodzi (NQT – New Qualified Teachers) czy bardziej doświadczeni nauczyciele? Jak wielu nauczycieli przepracowało w szkole więcej niż np. 5 lat. Opcją optymalną jest 50/50 co da Ci podstawy by przypuszczać, że miejsce w którym jesteś, jest przyjazne zarówno dla uczniów jak i nauczycieli w nim pracujących ale jednocześnie szkoła nie zamyka się na nowe rozwiązania i innowacje wprowadzane przez młodą kadrę nauczycielską,

11. Zwróć uwagę na dyscyplinę oraz w jaki sposób nauczyciele upominają lub kolokwialnie mówiąc, przywracają uczniów do porządku. Niektóre z Naszych dzieci wystarczy delikatnie upomnieć inne wymagają bardziej stanowczej reakcji podczas niestosownego zachowania. Sama ucząc w szkołach niejednokrotnie spotykałam się z sytuacją, kiedy to rodzice prosili mnie wprost, by nie pobłażać ich dzieciom, gdyż może skutkować to obniżeniem ich motywacji do nauki i nienagannego zachowania.

12. Zwróć uwagę czy podczas swojej wizyty spotkałaś na korytarzu lub miałaś możliwość zamienienia paru zdań z dyrektorem szkoły? Czy zarówno on jaki i nauczyciele znają imiona poszczególnych dzieci?

13. Zorientuj się w jaki sposób szkoła komunikuje się z rodzicami i jakie są możliwości współpracy na linii rodzic-szkoła. Jeżeli interesuje Cię bliska współpraca i uczestniczenie w życiu szkoły Twojego dziecka, nie ma lepszej okazji żeby o tym porozmawiać.

Najważniejszą jednak rzeczą jest to by pamiętać, że masz wybór i to nie Ty ale szkoła, powinna pokazać się w jak najlepszym świetle podczas Twoich odwiedzin. Jest to czas w którym to Ty sprawdzasz i to Ty egzaminujesz szkołę. Nie zapomnij o tym, że dotacje finansowe szkół w Wielkiej Brytanii zależą od liczby studentów które szkoły mają na swoich listach. To szkoła więc, a dosadniej mówiąc jej pracownicy, powinni zabiegać o Twoje dziecko a nie na odwrót. Każdy przedstawiciel szkoły, który oprowadza Cię po szkolnych korytarzach, niezależnie od tego jakie stanowisko piastuje, powinien zachęcać Cię to wyboru tejże właśnie szkoły, służyć pomocą i obszerną informacją na jej temat. Jeżeli tak nie jest zastanowiłabym się, jak w takim razie będzie wyglądać wasza ewentualna współpraca w przyszłości, kiedy to Ty będziesz przypuszczalnie potrzebować rady lub interwencji ze strony szkoły.

Ciągle masz mętlik w głowie i tysiące pytań skontaktuj się! pomoc@angielskihomework.com Chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania.
90x120

Przygotowała

Kinga Wrońska

(Współzałożycielka i propagatorka inicjatywy Angielski Homework)

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera już teraz!

Twoje dane nigdy nie zostaną nikomu udostępnione. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *