Gdzie? Kiedy? Do jakiej szkoły? czyli wszystko o aplikowaniu do szkół w Wielkiej Brytanii

System oświaty w Wielkiej Brytanii w dużej mierze różni się od systemu polskiego – to wiemy. Edukacja obowiązkowa zaczyna się wcześniej niż w Polsce, (zwykle przed piątymi urodzinami dziecka), tak więc wielu rodziców oraz dzieci, szczególnie jeśli dopiero co przybyli do Wielkiej Brytanii, nie jest przygotowanych na tak wczesne rozpoczęcie szkoły. Proces wyboru oraz zapisów dziecka do szkoły może okazać się skomplikowany, szczególnie przy braku znajomości tutejszego systemu edukacji oraz trudnościach w komunikacji w języku angielskim.

Szkolnictwo w Wielkiej Brytanii jest obowiązkowe dla dzieci między 5 -16 r.ż. Dla każdego dziecka zamieszkałego w Wielkiej Brytanii edukacja jest bezpłatna do 19 r.ż. W Anglii oraz w Walii większość władz lokalnych przyjmuje dzieci do szkoły na początku semestru w którym dziecko ukończy 5 lat. W związku z tym, że w niektórych szkołach dzieci mogą rozpoczynać naukę tylko we wrześniu, w zależności kiedy przypada ich miesiąc urodzenia, mogą rozpocząć krótko po swoich czwartych urodzinach. Jednakże dziecko nie jest zobowiązane uczęszczać do szkoły, aż do semestru, który wypada po semestrze w którym kończy ono 5 lat.

Rok szkolny w Wielkiej Brytanii dzieli się na trzy trymestry.

Trymestr jesienny – wrzesień-grudzień
Trymestr wiosenny – styczeń-kwiecień
Trymestr letni – kwiecień-lipiec

 

W połowie każdego trymestru uczniowie maja tygodniowe ferie tzw. “half-term”. Dłuższe wakacje przypadają na zakończenie każdego z trymestrów szkolnych.

 

Dzieci uczęszczają do szkoły podstawowej (Primary School) w wieku 4-11 lat, a potem przechodzą do szkoły średniej (Secondary School) w wieku 11-16 lat . Uczniowie, którzy chcą kontynuować naukę mogą to robić w rozmaitych instytucjach (liceach, koledżach, szkołach zawodowych).

Uwaga !!! Termin składania aplikacji do szkół średnich na rok 2017 mija już 31 października!!!!

 

Etapy edukacyjne:

Szkoła Klasa Key Stage

(Etap)

Wiek
Szkoła podstawowa Przedszkole

(Nursery)

Early Years Foundation Stage

EYFS

3-5
Zerówka

(Reception)

Klasa 1 Key Stage 1

(Infant School)

5-6
Klasa 2 6-7
Klasa 3      Key Stage 2

(Junior School)

7-8
Klasa 4 8-9
Klasa 5 9-10
Klasa 6 10-11
Szkoła średnia Klasa 7 Key Stage 3 11-12
Klasa 8 12-13
Klasa 9 13-14
Klasa 10 Key Stage 4 14-15
Klasa 11 15-16
Klasa 12 Key Stage 5 16-17
Klasa 13 17-18

 

Wiecej informacji na temat Key Stage’ów  (KS) można znaleźć na stronie internetowej: www.gov.uk/national-curriculum.

 

 

 

Szkoła podstawowa (Primary School)

Szkoła podstawowa trwa przez 6 lat i podzielona jest na dwa stopnie, każdy zakończony jest egzaminem:

 • Infant School (dzieci w wieku 5-7 lat tzw. Key Stage 1) Etap ten kończy się egzaminem (pod koniec klasy drugiej) z angielskiego i matematyki zwany SATs. Egzamin ten służy określeniu ogólnego poziomu wiedzy dzieci i nie ma wpływu na promocje do następnej klasy- więc bez obaw! Często rodzice nie są informowani o jego przeprowadzeniu. Przebiega on w bardzo spokojnej wręcz relaksacyjnej atmosferze a dzieci nie są ograniczone czasowo w jego trakcie. Jeśli jednak uważasz, że Twojemu dziecku przyda się dodatkowa pomoc i chcesz z nim popracować przed egzaminem, bądź dowiedzieć się jaki zakres materiału dziecko powinno opanować polecam te pozycje (osobiście z nich korzystałam pomagając córce):

   ks1-practice-papers ks1-complete-sats-practice-papers-3in1

 

 • Junior School (dzieci w wieku 7-11 lat) – Key Stage 2. Egzamin końcowy z angielskiego, matematyki i przedmiotu wybranego (pod koniec klasy szóstej). Ma charakter bardziej formalny a jego wyniki wpływają na ogólna ocenę osiągnięć szkoły. Oto odpowiedniki książek dla KS2 ( Key Stage 2 )

 

                                       ks2-sats-revision-book ks2-english-revision-book ks2-complete-practice-papaers-maths-english-science ks2-sats-maths-practice-papers-jpeg

Wybór szkoły podstawowej.

Marzeniem każdego rodzica jest wybór dobrej szkoły dla swojej pociechy. Aby pomóc sobie w poszukiwaniach najlepiej jest podążać według wcześniej przygotowanego planu działania.

 1. Wybór dobrej szkoły to pierwszy krok to dobrego wykształcenia Twojego dziecka!
 • Znajdź szkołę – wpisując kod pocztowy na tej stronie –https://www.gov.uk/find-school-in-england zdobędziesz listę szkół najbliższych miejsca Twojego zamieszkania.
 • Dowiedz się więcej – sąsiedzi, znajomi to skarbnica wiedzy oraz niezastąpiona pomoc w wyborze szkoły. Na stronie https://www.gov.uk/find-ofsted-inspection-report znajdziesz raporty OFSTED (Biura Standardów Edukacyjnych oraz informacje na temat wybranych szkół.
 • Dowiedz się wcześniej jak należy to zrobić. Zazwyczaj zapisy dokonywane są w szkole, jednak zdarza się, że trzeba złożyć podanie do Local Education Authority (LEA) czyli lokalnego council – listę znajdziesz na stronie: https://www.gov.uk/find-local-council

Na stronie internetowej www.gov.uk/schools-admissions znajduje się więcej informacji na temat zapisów i rekrutacji

 • Porównaj szkoły na https://www.compare-school-performance.service.gov.uk/
 • Często przed nowym naborem szkolnym organizowane są dni otwarte – odwiedź szkołę do której ma uczęszczać Twoje dziecko. Większość szkół właśnie rozpoczęło okres wizytacji. Koniecznie zabierz ze sobą swojego malucha! Niech on także wygłosi opinie na temat szkoły do której ma uczęszczać.
 1. Złóż podanie – jeśli masz z tym problem zgłoś się do Nas! www.angielskihomework.com Pomożemy Ci szybko i bezpłatnie wypełnić aplikację. Jeśli boisz się, że dziecko nie dostanie się do wybranej przez Ciebie szkoły możesz w aplikacji podać swój drugi i trzeci wybór. Możliwość ta zwiększa szanse na dostanie się Twojego dziecka do jednej ze szkół aprobowanych przez Ciebie.

Co potrzebne przy składaniu podania do szkoły?

 • Dokumenty potwierdzające datę urodzenia dziecka (np. paszport)
 • Dokument potwierdzający miejsce zamieszkania (np. rachunki za prąd, list o zasiłku na dziecko)
 • Jeżeli nie jesteś rodzicem, dokument o tym, że sprawujesz opiekę nad dzieckiem
 • Do szkół wyznaniowych dokument potwierdzający wiarę, zwykle jest to list od księdza i akt chrztu (dla szkół katolickich i anglikańskich)

Na stronie internetowej www.gov.uk/schools-admissions znajduje się więcej informacji na temat zapisów i rekrutacji

 1. Poznaj swoje prawa i obowiązki

Jeśli Twoje dziecko zostanie przyjęte do szkoły pamiętaj, aby zapoznać się z regulaminem szkoły. To nie tylko lista Twoich obowiązków, ale także praw!

 1. Twoje dziecko nie dostało się do wybranej przez Ciebie szkoły. Co dalej?

Jeżeli Twoje dziecko nie dostanie się do wybranej przez Ciebie szkoły masz prawo odwołać się do niezależnego panelu rekrutacyjnego. O tym, jak wygląda proces odwołania, dowiesz się z listu wysłanego przez władze lokalne informującego o nie/przyjęciu dziecka. Będzie tam również termin, w jakim należy złożyć odwołanie. Jeśli musisz się odwoływać a nie chcesz robić togo sam/a -zgłoś się do Angielski Homework używając formularza kontaktowego. Jeżeli dziecko nie dostało się do szkoły na której ci zależy, możesz również skontaktować się z lokalnymi władzami oświatowymi (council). Tam zostaniesz poinformowana/y o szkołach, które dysponują jeszcze wolnymi miejscami.

Secondary School – szkoła średnia (11-18 lat)

Szkoła średnia obejmuje dzieci i młodzież w przedziale wiekowym 11-18 lat i podobnie jak szkoła podstawowa podzielona jest na stopnie:

 • Key Stage 3 –dzieci w wieku 11-14 lat. Egzamin końcowy z angielskiego, matematyki i przedmiotu wybranego.
 • Key Stage 4 – młodzież w wieku 14-16 lat. Egzamin końcowy (matura) – GCSE (General Certyficate of Secondary Education)

Nauczanie dla młodzieży powyżej 16 roku życia obejmuje 6th form colleges i A Levels.

Wybór szkoły średniej.

Proces poszukiwania odpowiedniej szkoły średniej jest dokładnie taki sam jak przy wyborze szkoły podstawowej.

Przygotowała:

Kinga Wrońska

(Współzałożycielka i propagatorka inicjatywy Angielski Homework

www.angielskihomework.com

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera już teraz!

Twoje dane nigdy nie zostaną nikomu udostępnione. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *